Minuta sedintei ordinare a Consiliului Local al Municipiului Turda din data de 28 iunie 2018, ora 13.00

Sedinta ordinara a Consiliului local al municipiului Turda din data de 28 iunie 2018 a fost convocata conform Dispozitiei Primarului municipiului Turda nr. 967/22.06.2018 si a fost legal constituita fiind prezenti un numar de 21 consilieri locali.
Presedinte de sedinta ales este domnul Nap Adrian.
Ordinea de zi a şedinţei a fost urmatoarea:
1. Prezentarea procesului verbal al şedinţei ordinare precedente;

2. Probleme ale Direcţiei Economice:

2.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind rectificarea bugetului pe anul 2018.

3. Probleme ale Direcţiei Impozite şi Taxe Locale:

3.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind soluţionarea cererilor de acordare a înlesnirilor la plata impozitelor şi taxelor locale depuse de persoane juridice.

3.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind soluţionarea cererilor de acordare a înlesnirilor la plata impozitelor şi taxelor locale depuse de persoane fizice.

4.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea modificării contributiei financiare lunare a municipiului Turda către Asociaţia Club Sportiv Sticla Ariesul Turda.
– iniţiator Primarul Municipiului Turda, domnul Matei Cristian Octavian şi consilierii locali Anca Doru Paul Ioan, Micu Ovidiu, Nap Adrian.

4.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea modificării articolului 15 al Regulamentului privind organizarea şi executarea serviciului public de transport persoane sau bunuri în regim de taxi şi în regim de închiriere din Municipiul Turda.

4.3. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea deplasării d-lui Cristian Octavian Matei, în calitate de Primar al Municipiului Turda, la Beer Sheva, Israel, în perioada 9-12 iulie 2018.

4.4. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind completarea obiectelor secundare de activitate ale Societăţii Domeniul Public Turda SA.

5. Probleme ale Serviciului Finanţări Externe şi Relaţii Internaţionale:

5.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea documentaţiei tehnico-economice a proiectului “Reabilitarea, extinderea şi dotarea Grădiniţei Dr. Ioan Raţiu” şi a indicatorilor tehnico-economici.

5.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea documentaţiei tehnico-economice a proiectului “Reabilitarea, extinderea şi dotarea Grădiniţei cu program prelungit Prichindelul isteţ şi a Creşei nr. 4” şi a indicatorilor tehnico-economici.

5.3. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea documentaţiei tehnico-economice a proiectului “Reabilitarea şi dotarea Creşei Poiana cu castani” şi a indicatorilor tehnico-economici.

5.4. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea documentaţiei tehnico-economice a proiectului “Reabilitarea, extinderea şi dotarea Grădiniţei cu program prelungit Sfânta Maria + structura şi a Creşei nr. 5” şi a indicatorilor tehnico-economici.

6. Probleme ale Serviciului Public de Asistenţă Socială Turda:

6.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea suplimentării a 5 locuri în Centrul de Îngrijire şi Asistenţă pentru Vârstnici “Acoperământul Maicii Domnului” Turda.

7. Probleme ale Serviciului Public Administrare Pieţe şi Obor Turda:

7.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea numărului de posturi şi a statului de funcţii pentru Serviciul Public Administrare Pieţe şi Obor Turda.

8. Propuneri, întrebări, interpelări.

Proiectele de hotarare au fost supuse dezbaterii plenului forului deliberativ turdean,iar ulterior fiind supuse votului au intrunit cvorumul prevazut de lege.
Astfel au fost adoptate un numar de 13 hotarari ale Consiliului Local.

NAP ADRIAN