ORDINEA DE ZI A ŞEDINŢEI ORDINARE A CONSILIULUI LOCAL al MUNICIPIULUI TURDA DIN DATA DE 30 IANUARIE 2017 ORA 13,00

1. Prezentarea procesului verbal al şedinţei ordinare precedente;

2. Probleme ale Direcţiei Economice:

2.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind execuţia bugetului pe anul 2016.

2.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea contractării unei/unor finanţări rambursabile interne în valoare de până la 63.028.759,25 lei, în vederea refinanţării împrumuturilor contractate de la Dexia Credit Local (nr. 100.698/09.12.20008) şi/sau CEC Bank SA (nr. RQ12014467532578/17.04.2012), precum şi în vederea asigurării finanţării investiţiilor publice de interes local.

3. Probleme ale Direcţiei Impozite şi Taxe Locale:

3.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind soluţionarea cererilor de acordare a eşalonării la plata impozitelor şi taxelor locale depuse de persoane fizice.

4.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea documentaţiei tehnice de dezmembrare a imobilului situat administrativ în municipiul Turda, str. Dr. Ioan Raţiu nr. 23.

4.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea reţelei unităţilor de învăţământ de pe raza administrativ-teritorială a Municipiului Turda, care vor funcţiona în anul şcolar 2017-2018.

4.3. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind acordarea unui mandat special reprezentantului Consiliului Local Turda în Adunarea Generală a Acţionarilor la S.C. Centrul Agro Transilvania Cluj S.A., în vederea exercitării drepturilor de acţionar în cadrul Adunării Generale Ordinare a Acţionarilor.

4.4. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea modificării Actului Constitutiv al societăţii Domeniul Public Turda S.A.

5. Probleme ale Direcţiei Tehnice:

5.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea Planului anual de acţiuni sau lucrari de interes local, pentru persoane majore apte de muncă, beneficiare ale prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat şi calcului valoric estimat al muncii ce se va presta de aceştia.

5.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea listelor de priorităţi pe anul 2017 pentru repartizarea locuinţelor sociale şi a locuinţelor din fondul locativ de stat, altele decât cele sociale.

6. Probleme ale Arhitectului Şef:

6.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea Planului Urbanistic de Detaliu – Extindere – mansardare casă de locuit în municipiul Turda, str. Avram Iancu nr. 8.

7. Probleme ale Serviciului Relaţii Publice şi Resurse Umane:

7.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea Planului de ocupare a funcţiilor publice din cadrul aparatului de specialitate al Primarului municipiului Turda şi Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Turda, pentru anul 2017.

8. Probleme ale Serviciului Public de Asistenţă Socială Turda:

8.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea Planului de ocupare a funcţiilor publice din cadrul aparatului de specialitate al Serviciului Public de Asistenţă Socială Turda, pe anul 2017.

9. Probleme ale Serviciului Public Poliţia Locală Turda:

9.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea Planului de ocupare a funcţiilor publice din cadrul Serviciului Public Poliţia Locală Turda, pentru anul 2017.

10. Diverse. ( Propuneri. Întrebări. Interpelări)

P R I M A R,
Matei Cristian Octavian