ORDINEA DE ZI A ŞEDINŢEI ORDINARE A CONSILIULUI LOCAL al MUNICIPIULUI TURDA DIN DATA DE 30 MARTIE 2017 ORA 13,00

1. Prezentarea procesului verbal al şedinţei ordinare precedente;

2. Probleme ale Direcţiei Economice:

2.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli al Municipiului Turda pe anul 2017.

3.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind acordarea unui mandat special reprezentantului Consiliului Local Turda în Adunarea Generală a Acţionarilor la S.C. Centrul Agro Transilvania Cluj S.A., în vederea exercitării drepturilor de acţionar în cadrul Adunării Generale Ordinare a Acţionarilor.

3.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind acordarea unui mandat special reprezentantului Municipiului Turda in Adunarea Generala a Actionarilor a Societatii Compania de Apa Aries SA.

3.3. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind modificarea Hotărârii Consiliului Local al municipiului Turda nr. 342/2016 referitoare la modificarea şi actualizarea Anexei nr. 1 la HCL nr. 161/2016 privitoare la desemnarea reprezentanţilor Consiliului Local al municipiului Turda în Consiliile de Administraţie din cadrul unităţilor de învăţământ preuniversitar din municipiul Turda..

3.4. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea documentatiei tehnice de identificare a imobilului situat administrativ în municipiul Turda, str. 22 Decembrie 1989, fn, în teren şi la cartea funciară.

3.5. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea documentatiei tehnice de identificare a imobilului situat administrativ în municipiul Turda, str. Frăgărişte, fn, în teren şi la cartea funciară.

3.6. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind vânzarea fără licitaţie publică a unui teren în suprafaţă de 809 mp, aparţinând domeniului privat al municipiului Turda, situat în Turda, str. Frăgărişte, fn, către dl. Oaida Zeno.

4. Probleme ale Direcţiei Tehnice:

4.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea listelor de priorităţi în vederea repatizării locuinţelor pentru tineri, destinate închirierii, pentru anul 2017, derulate prin Agenţia Naţională pentru Locuinţe.

4.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea ajustării tarifelor pentru activitatea de construire, modernizare, exploatare şi intreţinere a strazilor, drumurilor, podurilor, pasajelor rutiere şi pietonale din Municipiul Turda.

4.3. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea desfiinţării imobilelor – construcţii situate în Municipiul Turda, str. G-ral Dragalina, nr. 108 şi str. George Bariţiu, nr. 64.

4.4. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea devizului general actualizat cu cota de 19% pentru lucrarile rest de executat din cadrul obiectivului de investitie : « Reabilitare si modernizare strazi in municipiul Turda – 12 strazi » finantate in cadrul contractului de finantare nr. 13507/28.08.2015 si actul aditional nr. 1 din 04.11.2015 incheiat de Municipiul Turda cu Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice.

4.5. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea devizului general actualizat cu cota de 19% pentru lucrarile din cadrul obiectivului de investitie : « Lucrari de reabilitare si modernizare la Colegiul Tehnic Turda, judetul Cluj in vederea obtinerii autorizatiei sanitare de functionare » finantate in cadrul contractului de finantare nr. 1372/29.12.2016 incheiat de Municipiul Turda cu Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice.

4.6. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind actualizarea valorii Contractului nr. 15.414/15.12.2010 avand ca obiect delegarea serviciului de iluminat public din municipiul Turda, pentru activitatea de intretinere a sistemului de iluminat public, in anul 2017.

5. Probleme ale Arhitectului Şef:

5.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind concesionarea fără licitaţie publică a unui teren în suprafaţă de 28,00 mp, situat in Turda, str. Calea Victoriei nr. 15F, în vederea extinderii constructiei şi activităţii pentru P.F.A Cadar N. Nicolae.

5.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind vânzarea fără licitaţie publică a unui imobil-apartament, aparţinând domeniului privat al municipiului Turda, situat in Turda, Piaţa 1 Decembrie 1918, nr. 7, apartament nr. 2, către Mihai Susana.

5.3. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind modificarea articolului nr. 4 din H.C.L. nr. 63 / 28.02.2017.

5.4. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind vânzarea fără licitaţie publică a unui teren în suprafaţă de 800,00 mp, aparţinând domeniului privat al municipiului Turda, situat în Turda, str. Castanilor nr. 39, către Moldovan Mihai Septimiu si Moldovan Monica.

5.5. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind vânzarea fără licitaţie publică a unui teren în suprafaţă de 210,00 mp, aparţinând domeniului privat al municipiului Turda, situat în Turda, str. Ion Corvin nr. 2, către Popa Florin.

6. Probleme ale Biroului Resurse Umane:

6.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind desemnarea reprezentantului Consiliului Local al Municipiului Turda în Consiliul Administrativ al Teatrului Aureliu Manea Turda.

6.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea modificării numărului total de posturi şi a statului de funcţii pentru Casa de Cultură Turda, aflată în subordinea Consiliului Local al Municipiului Turda.

6.3. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea modificării organigramei, numărului total de posturi, a statului de funcţii şi a Regulamentului de organizare şi funcţionare pentru Muzeul de Istorie Turda, aflat în subordinea Consiliului Local al Municipiului Turda.

7. Probleme ale Serviciului Public Poliţia Locală Turda:

7.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind buna gospodărire a municipiului Turda.

7.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind modificarea art. 7 din Capitolul III respectiv a art. 24 lit.a.) din Capitolul VII din Regulamentul pentru eliberarea și folosirea autorizațiilor de „acces tonaj” privind stabilirea condițiilor de acces a autovehiculelor cu masa maximă autorizată de peste 3,5 tone pe străzile din municipiul Turda, aprobat prin HCL nr. 338/20.12.2016.

8. Diverse. ( Propuneri. Întrebări. Interpelări)

P R I M A R,
Matei Cristian Octavian