Primăria Municipiului Turda vă invită la lansarea proiectului „CEPS TURDA – Calitate, Egalitate și Prietenie în Școlile din Turda”

Conferința de lansare a proiectului va avea loc pe data de 06.06.2018, începând cu ora 13:00, în sala de ședințe a Primăriei Municipiului Turda, Piața 1 Decembrie 1918, nr. 28.

Obiectivul general al proiectului este reducerea și prevenirea abandonului școlar timpuriu în comunități defavorizate din Turda, prin promovarea educației incluzive și implementarea unui sistem de intervenții integrate de învățare formală, non formală și informală, aplicate la nivel antepreșcolar, preșcolar, primar, secundar și ADS (program integrat de tip „A doua șansă”).

Primăria Municipiului Turda, în parteneriat cu Fundația Centrul de Resurse pentru Comunitățile de Romi, va implementa acest proiect împreună cu următorii parteneri asociați: Școala „Andrei Șaguna” Turda, Școala „Avram Iancu” Turda, Școala „Horea, Cloșca și Crișan” Turda, Școala „Teodor Murășanu” Turda și Grădinița „Dr. Ioan Rațiu” Turda.

Proiectul vizează reducerea și prevenirea abandonului școlar, precum și promovarea accesului egal la învățământ, prin organizarea de programe after-school (inclusiv catering) pentru elevi din ciclul primar, meditații pentru elevi din ciclul gimnazial, program integrat de tip „A doua șansă”, grădinițe estivale, consilierea părinților, dezvoltarea unor mecanisme locale de susținere a procesului educațional și acțiuni tip „școala mobilă” – o inovație în România.

Proiectul este cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Capital Uman 2014 – 2020, Axa prioritară 6 Educație și competențe, PI 10i „Reducerea și prevenirea abandonului școlar timpuriu și promovarea acesului egal al învățământului preșcolar, primar și secundar de calitate, inclusiv la parcursuri de învățare formale, nonformale și informale pentru reintegrarea în educație și formare”, Obiective specifice 6.2, 6.3, 6.4 apel de proiecte numărul 4, Componenta 1 – Apel: POCU/74/6/18/18/Operațiune compozită OS. 6.2, 6.3, 6.4, 6.6.

Vă așteptăm!

Date de contact:
Primăria Municipiului Turda, Serviciul Finanțări Externe și Relații Internaționale
Manager Proiect, Mureșan Ioan-Sorin
Email: proiecte@primariaturda.ro