PROIECTUL ORDINII DE ZI AL ŞEDINŢEI ORDINARE A CONSILIULUI LOCAL al MUNICIPIULUI TURDA DIN DATA DE 29 AUGUST 2019 ORA 13,00

1. Prezentarea procesului verbal al şedinţei ordinare precedente;

2. Probleme ale Direcţiei Economice:

2.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind rectificarea bugetului pe anul 2019.

3. Probleme ale Direcţiei Tehnice:

3.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea implementarii cu prioritate a proiectelor de interes public in vederea reabilitarii si modernizarii infrastructurii urbane si de interes local apartinand domeniului public al municipiului Turda prezentate in anexa.

4. Probleme ale Direcţiei de Asistenţă Socială Turda:

4.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea suplimentării cu 15 locuri la Creşa nr. 5 din Turda.

5.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind modificarea anexei la HCL nr. 43 din 28.03.2019 referitoare la Programul de activităţi cultural artistice şi educative organizate de Municipiul Turda in anul 2019.

5.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea realizării în municipiul Turda a unei statui ecvestre-omagiu adus domnitorului unificator Mihai Viteazu.

6. Probleme ale Serviciului Finanţări Externe şi Relaţii Internaţionale:

6.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind recuperarea sumelor avansate de Municipiul Turda pentru acoperirea contribuţiei asociaţiilor de proprietari în vederea implementării cererii de finanţare din cadrul Programului Operaţional Regional 2014-2020, Axa prioritară 3 – Sprijinirea tranziţiei către o economie cu emisii scăzute de carbon, Prioritatea de investiţii 3.1 – Sprijinirea eficienţei energetice, a gestionării inteligente a energiei şi a utilizării energiei din surse regenerabile în infrastructurile publice, inclusiv în clădirile publice, şi în sectorul locuinţelor, Operaţiunea A Clădiri rezidenţiale.

6.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind deplasarea domnului Cristian Octavian Matei în calitate de Primar al Municipiului Turda la Ilgau-Elveţia, în perioada 24-28 septembrie 2019.

7. Probleme ale Arhitectului Şef:

7.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind aprobarea PUZ/RLU – construire clădire cu funcţiuni mixte P+7+Eretras cu parter comercial, etaje rezidenţiale, împrejmuire şi amenajări exterioare în Turda, str. Tineretului f.n.

8. Probleme ale Serviciului Public Poliţia Locală Turda:

8.1. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind completarea Anexei nr. 3 la HCL nr. 250/2015 referitoare la aprobarea Regulamentului pentru eliberarea acordului de funcţionare şi a avizului pentru orarul de funcţionare pentru operatorii economici care desfăşoară activităţi de comerţ şi servicii de piaţă, în municipiul Turda.

8.2. PROIECT DE HOTĂRÂRE privind buna gospodărire a municipiului Turda.

9. Propuneri, întrebări, interpelări.

P R I M A R,
Matei Cristian Octavian