TITLUL PROIECTULUI: ”Regenerarea zonei Obelisc Mihai Viteazu prin crearea unui nou parc public în Municipiului Turda”
SURSA DE FINANȚARE: PROGRAMUL OPERAȚIONAL REGIONAL 2014 – 2020, Axa prioritară 5 – ”Îmbunătăţirea mediului urban şi conservarea, protecţia şi valorificarea durabilă a patrimoniului cultural”, Prioritatea de investiţii 5.2 – ”Realizarea de acțiuni destinate îmbunătățirii mediului urban, revitalizării orașelor, regenerării și decontaminării terenurilor industriale dezafectate (inclusiv a zonelor de reconversie), reducerii poluării aerului și promovării măsurilor de reducere a zgomotului”, Obiectiv specific – „Reconversia și refuncționalizarea terenurilor și suprafețelor degradate, vacante sau neutilizate din orașele mici, mijlocii și municipiul București”
BENEFICIAR: Unitatea Administrativ-Teritorială Municipiul Turda
CONTRACT DE FINANȚARE NR. 2824/ 03.08.2018
COD SMIS: 118838
BENEFICIAR: Unitatea Administrativ-Teritorială Municipiul Turda
OBIECTIVUL GENERAL AL PROIECTULUI/SCOPUL PROIECTULUI: Îmbunătățirea mediului urban al Municipiului Turda, în revitalizarea acestuia prin măsuri ce prevăd regenerarea unei zone degradate aparținând Municipiului Turda, respectiv Zona Obelisc Mihai Viteazu mai exact reconversia acesteia într-un parc public.

OBIECTIVE SPECIFICE:
1.Îmbunătățirea condițiilor de viață ale cetățenilor municipiului Turda până în anul 2022 prin satisfacerea nevoii de agrement a acestora ca urmare a înființării unui parc public (prin regenerarea unui teren degradat).
2.Creșterea până în anul 2022 a suprafețelor verzi din municipiul Turda cu 24.552,75 mp, ca urmare a reconversiei unui teren degradat, neutilizat, într-un spațiu de agrement.
3.Modernizarea până în anul 2022 a căilor de acces la obiectivul de investiție în vederea asigurării deplasărilor în condiții optime prin reabilitarea a 4.400,00 mp de infrastructură din care 2.000 mp infrastructură de acces și 980 mp parcaj.

REZULTATELE PROIECTULUI:
1.Spații deschise create sau reabilitate în zonele urbane: 31.410,00 mp suprafața totală a zonei propuse
2.Spații verzi create:- 24.552,75 mp (spații verzi însămânțate cu gazon)
3.Străzi urbane modernizate (Suprafața străzilor urbane modernizate prin proiect): 4.400,00 mp suprafața totală din care 2.980 mp suprafața carosabila (inclusiv parcare)
4.Străzi urbane modernizate (Lungimea străzilor urbane modernizate prin proiect): 457,07 ml

PERIOADA DE IMPLEMENTARE A PROIECTULUI este de 50 de luni, respectiv între data 10.05.2017 și data 30.06.2021, aceasta cuprinzând și perioada de desfășurare a activităților proiectului înainte de semnarea Contractului de finanțare.
VALOARE TOTALĂ PROIECT: 18.141.829,35 lei, din care:
- 15.420.554,95 lei reprezintă valoarea eligibilă nerambursabilă din FEDR
- 2.358.437,81 lei reprezintă valoarea eligibilă nerambursabilă din bugetul național
- 362.836,59 lei reprezintă valoarea cofinanțării eligibile a Municipiului Turda
27 august 2018

Lansare proiect „Regenerarea zonei Obelisc Mihai Viteazu prin crearea unui nou parc public in Municipiului Turda”