Oferã o şansă la viațã – doneazã sânge!

Spitalul Municipal Turda în parteneriat cu Centrul Regional de Transfuzie Sanguină Cluj și cu sprijinul Primăriei Municipiului Turda organizează marți, 12 octombrie, în intervalul orar 8.00-13.00, o nouă campanie de donare de sânge.
Toți cei care doresc să vină în sprijinul celor aflați în nevoie sunt așteptați la ambulatoriul spitalului (policlinica), parter camera 4 – cabinet kinetoterapie.

Recoltarea de sânge se face în condiții stricte de siguranță, de către personal medical calificat, materialul de recoltare este steril și de unică folosință – nu prezinta risc de îmbolnăvire.

Pentru a deveni donator de sânge trebuie să îndepliniți următoarele condiţii:
-vârsta: 18-60 ani;
-greutatea: femei – între 55 și 100 kg; bărbați – între 60 și 110 kg;
-pulsul: 60-100 bătăi pe minut.

Important
-să nu suferiți de boli cronice (diabet, cancer, ciroză hepatică, boli autoimune, alte boli
infecțioase, etc.);
-să nu aveți alergii severe (cele sezoniere, minore nu sunt criteriu de excludere);
-să nu fi suferit intervenții chirurgicale majore în ultimele 6 luni, operații minore în ultimele 3 luni sau intervenții stomatologice mici în ultimele 7 zile;
-să nu fiți sub vreun tratament medicamentos (excepție: anticoncepționalele, suplimentele alimentare precum vitaminele și mineralele, de exemplu vitamina C și Zinc);
-să nu vă fi tatuat și să nu vă fi pus piercing în ultimele 6 luni;
-să nu fiți în perioada menstruală (sau cu câteva zile înainte sau după);
-să nu consumați alcool cu 48h înaintea donării.

Pot dona sânge dacă am avut Covid
-DA – dacă au trecut cel puțin 14 zile de la izolare sau 28 de zile de la efectuarea unui test RT-PCR pozitiv.

Ce acte trebuie să am la mine:
-cartea de identitate
-rezultatul testului RT-PCR pozitiv
-scrisoarea medicală din spital (doar în cazul persoanelor care au avut nevoie de spitalizare).

Pot dona sânge dacă m-am vaccinat
-DA – dacă au trecut 7 zile de la imunizarea cu vaccinul Pfizer sau Moderna.
-DA – dacă au trecut 28 de zile de la imunizare cu vaccinul AstraZeneca și Johnson & Johnson.

Ce acte trebuie să am la mine:
-cartea de identitate
-certificatul de vaccinare.

Din recunoștință, vom recompensa donatorii cu:
-analize medicale – care se efectuează la cerere (grupa sanguină, Rh, hemoleucogramă, hepatita B/C, HIV, HTLV sau analize biochimice);
-7 bonuri de masă;
-adeverință pentru o zi liberă de la locul de muncă sau de la universitate;
-adeverință de 50% reducere pentru un abonament pe mijloacele de transport în comun.

Printr-un simplu gest putem fi supereroi și să salvăm viețile celor care acum au nevoie de noi!